Det vackert belägna hotellet ger dig enastående panoramautsikter över Bodrums slott och det glittrande havet där segelbåtar sakta guppar.
Hotel Prive Bodrum bjuder in till en avkopplande strandsemester med en generös pool med solterass och enkel tillgång till havet via den närliggande vackra stranden.
När det kommer till kulinariska upplevelser hittar du här många alternativ att avnjuta, från den eleganta à la carte-restaurangen till den generösa buffén och det frestande konditoriet. För att komplettera din måltid kan du njuta av uppfriskande drycker i poolbaren eller vid strandbaren.
Utforska de omkringliggande landskapen och njut av hotellets idylliska omgivningar. Hotel Prive Bodrum erbjuder en balanserad kombination av avkoppling vid stranden och möjligheten att utforska det natursköna området runt omkring med närhet till både Bodrum och Gümbets stadsliv.
• Alla måltider serveras som buffé
• Frukost från 07:00 till 10:00
• Lunch från 12:30 till 14:30
• Snacks från 12:30 till 16:30
• Kaffe, te och kakor från 10:00 till 18:00
• Glass från 10:00 till 18:00
• Middag från 19:30 till 21:30
• Nattmat från 00:00 till 01:00
• Lokala alkoholhaltiga och alkoholfria drycker
• Vissa importerade drycker
• En middag i à la carte-restaurangen (bokning krävs)
• Minibar fylld med öl, mineralvatten och läsk (fylls på dagligen)
Airtours flyger från Skandinavien till Bodrum.
Flygresan tar ca 3 timmar och 55 minuter till Bodrum. Flygtiderna är preliminära, slutgiltiga tider meddelas på biljetten. Dina resehandlingar erhålles ca en vecka före avgång. Vi rekommenderar att man är på flygplatsen två timmar före avgång, en timme före avgång stänger incheckningen.
Du kan lägga till bagage i bokningssteg ett, priset styrs av flygbolaget som trafikerar sträckan.
Medtag giltigt ej skadat pass. Eventuellt visum är resenärens ansvar. Kontrollera att namnen överensstämmer med pass/nationellt ID-kort. Hör av dig omgående om namnen är felstavade.
På biljetten anges avgångs och ankomsttider i lokaltid. Du får ditt boarding-pass på flygplatsen. Var extra uppmärksam på avresetiderna vid sena avgångar – kom ihåg att datumet ändras vid midnatt.
När du anländer på destinationen och har gått igenom tull och bagageutlämningen möts du upp av våra guider eller en lokal representant. Här får du vårt välkomstbrev samt utflyktsprogram. Här kommer du också få information om vart din transferbuss går ifrån.
Transfer till och från hotellet är inte inkluderat i priset utan finns som tillval i bokningsprocessen. Transfern genomförs med antingen vanlig buss, minibuss eller taxi och körs av lokalt anställda. I vissa fall kommer det också finnas en skandinavisk guide med på bussen.
Bodrum: ca 80 minuter
Gündogan, Türkbükü: ca 90 minuter
Bitez: ca 70 minuter
Didim: ca 100 minuter från BJV-flygplatsen och ca 140 minuter från ADB-flygplatsen.
Turgutreis: ca 110 minuter
Torba: ca 40 minuter
Guvercinlik: ca 25 minuter
Gümbet: ca 60 minuter
Observera att angivna tider för transfer är exklusive stopp för gäster som ska av/på hotell längst med vägen.
Huvudstad:
Huvudstaden är Ankara.
Tidsskillnad:
Turkiet är en timme före Sverige. Det vill säga, när klockan är 12 i Sverige, är den 13 i Turkiet.
Språk:
Det officiella språket är turkiska. Inom turistnäringen och storstäder talas mest engelska eller tyska.
Valuta:
Turkiska Lira (TL). På de flesta ställen kan du också betala med euro, men inte alltid till bästa kurs. Du kan växla svenska kronor och euro i alla banker, på de flesta växlingskontor och postkontor. Observera att du utöver uttagsavgifter som betalas till din svenska bank också betalar en uttagsavgifter på cirka 5% till den turkiska banken.
Dricks:
I Turkiet är det vanligt att man dricksar personalen för servicen. Lönerna i tjänstesektorn är låga och personalen förlitar sig ofta på dricks. I priser ingår inte dricks, eftersom det är något du själv väljer, och dricks-systemet är en del av kulturen. Vi uppmuntrar dig att följa och respektera denna sed och ge dricks till anställda i tjänstesektorn, som servitörer, städare, taxichaufförer, lokala guider, etc. På hotell, restauranger, kaféer etc. förväntas det att du ger ca 10% av totalkostnaden i dricks. Observera att på vissa platser ingår "serviceavgift" i notan, då förväntas du inte ge ytterligare dricks.
El:
Man använder 220 Volt i Turkiet, som i Sverige.
Vatten:
Vi rekommenderar att du bara dricker vatten på flaska, och aldrig från kranen. Samt att du är försiktig med isbitar, om inte dessa är gjorda av källvatten.
Mat och dryck:
Priserna är något lägre än i Sverige. En måltid kostar omkring 100 till 125 kr. Vin kostar lika mycket som i Sverige - vare sig det rör sig om importerade eller lokalt producerat vin. Importerad alkohol kan vara dyrare än det är i Sverige.
Mobiltelefon:
En svensk mobil fungerar även i Turkiet. Kontrollera eventuellt med din mobilleverantör om du är registrerad för internationell telefoni. Var försiktig med att använda dataroaming, eftersom det är mycket höga kostnader att använda detta i Turkiet. Det lönar sig ofta för att köpa ett telefonkort i Turkiet, om du vill ringa hem under semestern.
Transport:
Det är enkelt och billigt att ta sig runt på lokala minibussarna, "dolmus". Det står i vindrutan vart bussen ska och det är bara säga till chauffören när du vill hoppa av. Du betalar när du går på bussen. Bussen stannar ofta längs vägen. De bussar som går mellan städerna är av hög kvalitet och till mycket rimliga priser. Dessutom är det fortfarande billigt att ta en taxi i Turkiet, men försök att komma överens om ett fast pris innan resan startar. Vi rekommenderar också att du hyr en bil så att du kan ta dig runt på egen hand. Vi rekommenderar inte att du hyr motorcykel eller skoter.
Pass och visum:
Svenska medborgare behöver inte visum för resor som varar mindera än 3 månader i Turkiet. Ditt pass måste vara giltigt i minst sex månader efter hemresan. Reser du eller någon av dina medresenärer på ett utländskt pass eller har flera medborgarskap, ber vi dig kontakta den turkiska ambassaden i Stockholm på tel. 08-230 840 41 för eventuella visumregler.
Reseförsäkring:
Den offentliga sjukförsäkringen gäller inte i Turkiet. Därför är det oerhört viktigt att teckna en reseförsäkring när de reser på semester till Turkiet. Med reseförsäkring får du aktiv och professionell hjälp på plats om en olycka inträffar. Du kan också teckna en reseförsäkring genom Airtours.
Tips:
Vi rekommenderar att du läser UD: s till Turkiet på https://www.regeringen.se/uds-reseinformation/
Vaccination:
Du behöver inte vaccinera dig när du reser till Turkiet. Vi rekommenderar dig att kontakta en läkare.
Ramadan:
Ramadan spelar en viktig roll i turkisk kultur. Även om inte allt är stängt på turistorterna, är detta något man bör ha i åtanke om man besöker Turkiet under ramadan.