Jupiter Albufeira Family & Fun är ett välkomnande, familjevänligt All Inclusive-hotell i den östra delen av den populära semesterorten Albufeira. Hotellet är lyxigt inrett och erbjuder rymliga (familje)rum, så det finns tillräckligt med plats för hela familjen. Det är ca 3 km från hotellet till stadens gamla stadsdel och 1,3 km till stranden. Stadens livliga bargata med restauranger och nattliv kan även nås till fots.
Hotellet erbjuder ett antal fina anläggningar för hela familjen. För de yngsta finns både en plaskpool, vattenrutschbana och barnklubb (här talas inte svenska). Både vid hotellets stora pool och de två mindre poolerna kan du koppla av och njuta av solen i en solstol. Hotellet erbjuder många roliga aktiviteter, till exempel tennis, ett spelrum och cykeluthyrning så att du kan utforskning Albufeira. I hotellets spa som erbjuder både inomhuspool, massage- och skönhetsbehandlingar kan du koppla av och njuta.
Jupiter Albufeira Family & Fun erbjuder fina, moderna rum som rymmer upp till fyra personer. Hotellets All Inclusive-program ser till att du helt och fullt kan fokusera på att njuta av din semester, eftersom både måltider och drycker ingår i resan.
* Frukostbuffé, lunch och middag
* Frukost 07:30 - 10:00
* Brunch 10:00 - 12:00
* Lunch 12:00 - 15:30
* Middag 18:30 - 21:30
* Snacks 15:00 - 18:30
* Lokala alkoholhaltiga och alkoholfria drycker 10:00 - 23:45
* Val mellan fyra olika restauranger (buffé) där en engångsmiddag ingår i vistelsen. Stannar du i minst en vecka? Då ingår även restaurangerna Alecrim och Taberna Restaurant en gång. På Taberna äter du obegränsat med kött, sallader och desserter. På Alecrim serveras internationella rätter.
- Barn under 16 år har inte tillträde till wellness-avdelningen utanför de speciella "SPA-barns timmarna".
- Ny babyhörna: det ingår i all inclusive-paketet och är ett särskilt rum för spädbarn eller barn som är tillgängligt 24 timmar om dygnet. Här finns barnmat (yoghurt, fruktpåsar, puréer, mjölk, kakor, ...), matstolar, barnleksaker, en amningshörna, ett minikylskåp, en mikrovågsugn, en mixer och en vattenkokare.
- Nytt koncept för Taberna Restaurant: Vid en vistelse på minst 7 nätter ingår denna restaurang en gång per vecka och erbjuder en all you can eat kött rodizio med sallader och dessertbuffé och drycker. Tillgänglig vid bokning vid middag från maj till oktober.
- Nya tider för den italienska restaurangen Al Italiu: Denna restaurang ingår i all inclusive-paketet och är nu också öppen för lunch och snacks från maj till oktober och tillgänglig för middag varje dag under säsongen.
- Ny nöjespark: Tillgänglig mot extra kostnad för barn mellan 4 och 16 år och har en uppblåsbar park, air bungee och pedal karts
Airtours flyger från Skandinavien till Faro.
Flygresan tar ca 3 timmar och 30 minuter till Faro. Flygtiderna är preliminära, slutgiltiga tider meddelas på biljetten. Dina resehandlingar erhålles ca en vecka före avgång. Vi rekommenderar att man är på flygplatsen två timmar före avgång, en timme före avgång stänger incheckningen.
Du kan lägga till bagage i bokningssteg ett, priset styrs av flygbolaget som trafikerar sträckan.
Medtag giltigt ej skadat pass. Eventuellt visum är resenärens ansvar. Kontrollera att namnen överensstämmer med pass/nationellt ID-kort. Hör av dig omgående om namnen är felstavade.
På biljetten anges avgångs och ankomsttider i lokaltid. Du får ditt boarding-pass på flygplatsen. Var extra uppmärksam på avresetiderna vid sena avgångar – kom ihåg att datumet ändras vid midnatt.
När du anländer på destinationen och har gått igenom tull och bagageutlämningen möts du upp av våra guider eller en lokal representant. Här får du vårt välkomstbrev samt utflyktsprogram. Här kommer du också få information om vart din transferbuss går ifrån.
Transfer till och från hotellet är inte inkluderat i priset utan finns som tillval i bokningsprocessen. Transfern genomförs med antingen vanlig buss, minibuss eller taxi och körs av lokalt anställda. I vissa fall kommer det också finnas en skandinavisk guide med på bussen.
Olhos d'Agua: ca 45-60 minuter
Albufeira: ca 60-90 minuter
Carvoeiro: ca 105-120 minuter
Praia da Rocha: ca 120 minuter
Observera att angivna tiderna för transfer är exklusive stopp för gäster som ska av på hotell längs vägen.
Huvudstad:
Portugals huvudstad är Lissabon.
Språk:
Det officiella språket är portugisiska, men du kan också använda engelska eller franska.
Tid:
I Portugal är det en timme tidigare än i sverige.
Valuta:
Den officiella valutan är euro. Du kan med ditt bankkort ta ut pengar i en av det många bankomaterna. Betalning i (större) butiker är också möjligt med bankkort. Dessutom kan du betala med ditt kreditkort på flera platser. Detta är inte möjligt på små restauranger och butiker.
Volt:
Du behöver inte en adapter då det är 220 volt i uttagen.
Resedokument:
- Svenskt ID eller pass.
- ID är obligatoriskt för barn under 12 år.
- För personer under 18 år som reser utan vuxna krävs ett undertecknat uttalande från föräldrarna och / eller vårdgivaren. Detta kan begäras.
- Resedokumenten måste vara giltiga under hela vistelsen i Portugal.
- Om du inte har en svensk nationalitet rekommenderar vi att du kontaktar ambassaden eller konsulatet.
- Att ha rätt och giltiga resedokument är alltid ditt eget ansvar.
Observera!
För Portugal:
Om du reser med en grupp där ingen är äldre än 18 år, kan bokningen komma att inte godkänns. Det kan också begäras på hotellet/lägenheten. Detta fastställs i lag i Portugal. Airtours kan inte hållas ansvarig för detta.
Vaccination:
För aktuell information om vaccinationer och annan hälso- och resedata är det bäst att besöka webbplatsen för Institute of Tropical Medicine: https://www.itg.be/
Telefoni:
Du kan ringa med din mobiltelefon i Portugal. Vi rekommenderar att du begränsar detta så mycket som möjligt på grund av de höga kostnaderna. Fråga din leverantör om detta innan du åker på avresa. Om du vill använda internet via din telefon rekommenderar vi att du gör det via ett trådlöst nätverk. Stäng alltid av din dataroaming utomlands.
Nödnummer:
Nödnumret i Portugal för polis, ambulans och brandkår är 112.
Mat och dryck:
Under din semester i Portugal kommer du att njuta av det utsökta portugisiska köket. Vad sägs om Cataplana (en gryta av skaldjur med kokt skinka) eller kyckling Piri-Piri, fin och kryddig! Detta i kombination med ett gott glas vin eller en uppfriskande öl.
Dricks:
Det är vanligt i Portugal att lämna dricks mellan 5% och 10% i barer och restauranger.
Öppettider:
Butikerna i Portugal är öppna från måndag till fredag från 9 till 13 och från 15 till 19. På lördag är butikerna öppna från 9 till 13. Butiker är ofta öppna längre på turist- (bad) platser.