All inclusivehotell i centrum av Playa del Ingles med promenadavstånd till den populära sandstranden. Här trivs hela familjen med många aktiviteter och stor pool. Hotellet är fräscht och du bor i snyggt inredda rum i runda byggnader på hotellområdet. Med all inclusive slipper du vardagsstress och du äter god mat i hotellets restaurang. Barnen har kul i barnklubben medan de vuxna passar på att koppla av en stund.
Strand & pool
Stort poolområde för den bästa semesterkänslan
Mellan de fyra runda hotellbyggnaderna ligger det stora och inbjudande poolområdet. Poolen lockar med svalkande simturer och glada bad för hela familjen. De minsta barnen har en separat barnpool att plaska i. Sjunk ner på en solstol under parasollen och njut av dagen och den värmande solen. Läs den där boken du aldrig får tid med eller roa dig med bus och lek i poolen med barnen. Poolbaren ser till att du inte behöver vara törstig eller kaffesugen.
Promenadavstånd till stranden i Playa del Ingles
Bara en kort promenad från hotellet finns den trevliga strandpromenaden som leder ovanför stranden bort mot de stora sanddynorna i Maspalomas. Stranden sträcker ut sig längs kusten och bjuder på gyllene sand och mycket plats för sol och bad. Slå dig ner på din handduk där det passar dig bäst eller promenera till närmaste solstol där du kan koppla av under en parasoll. Kiosker finns längs stranden om du blir sugen på något att äta eller dricka.
All inclusive
Vid poolområdet hittar du hotellets restaurang som serverar alla måltider i bufféform. Här bjuds du på internationella rätter och olika temakvällar. Du kan sitta inomhus eller ute på terrassen där du njuter av vackra vyer över poolen. I poolbaren serveras både varma och kalla drycker för maximal bekvämlighet. Det finns två barer till, en utomhus - chill out bar och en cocktailbar, varav den sista inte ingår i all inclusive.
Frukost-, lunch- och middagsbuffé. Till lunch och middag serveras vin, öl och läsk från fat och mineralvatten samt te och kaffe.
Tidig kontinental frukost serveras 07.00-08.00 och sen kontinental frukost mellan 10.30-11.00. Glass finns mellan 10.30-21.00. Kalla snacks serveras i poolbaren mellan 11.00-18.00.
Obegränsat med lokala spritsorter, vin, öl, vatten och läsk serveras i barerna 10.00-24.00.
Importerade spritsorter, färskpressade juicer och dryck på flaska ingår inte. Övriga tider kostar dryck extra. Palm Premium Cocktail bar ingår inte i all inclusive.
Observera att ändringar kan förekomma. Tider för restauranger och barer kan variera beroende på säsong och väder. Exakta tider meddelas på hotellet vid ankomst. Klädkod gäller, långbyxor för män.
I Playa del Inglés finns ett myller av restauranger med olika karaktär. Du hittar asiatiska, skandinaviska och italienska restauranger, kanariska tapasbarer och enkla matställen. Du är alltid nära någon servering eller minimarket vare sig du är vid stranden eller i centrum. Flera shoppingcenter bjuder på caféer, barer och nattklubbar, de största är Kasbah och Yumbo, den sistnämnde även gaypublikens favorit.
Ljusa och rymliga rum på ca 45 m² med dubbelsäng eller separata sängar. Bad/dusch, wc och hårtork. AC, tv, wifi, vattenkokare och säkerhetsbox. Möjlighet till extrasäng för en vuxen eller upp till två barn 2-11 år i form av bäddsoffa. Alla rum har balkong eller terrass med bord och stolar.
Playa Del Ingles: Barnvänlig sandstrand och utmärkt nöjesliv i välkända Playa del Inglés
Playa del Inglés är en klassiker. Hit återkommer många gäster år efter år tack vare den ljuvliga, barnvänliga sandstranden och det stora nöjesutbudet. I Playa del Inglés känner du dig som hemma, du kommer inte att sakna vare sig kvällstidningarna eller det svenska godiset. Strandpromenaden sträcker sig ända till de böljande sanddynerna i Maspalomas och det finns många restauranger och uteserveringar att pausa på.» Läs mer om Playa Del Ingles