Hotellet är uppbyggt av två systerkomplex som kompletterar varandra. Här förenas högkvalitativ semesteratmosfär med ett utmärkt läge i det turistvänliga området Chania, Agia Marina, bara några steg från den underbara sandstranden. Rummen i "Star"-byggnaderna är trendigt och ljust inredda. Poolområdet är avslappnat och du hittar ett favorithörn på en solstol. Här trivs familjer och par under lata semesterdagar.
Hotellet erbjuder två pooler, varav en är särskilt anpassad för barn. Här kan du njuta av en bekymmersfri stranddag med solstolar och avkoppling. Poolbaren håller dig otörstig under dagen.
Föredrar du stranden är den nära och där väntar sandlek och sol eller skuggiga dagar under parasollerna.
Njut av lokala och internationella rätter på restaurangen "Marina" och av de läckraste cocktails på kvällen. För en utsökt middag är "Stone Grill Restaurant" det perfekta valet, en upplevelse i sig. Det bästa är att din vistelse här inkluderar all inclusive, så du kan njuta utan bekymmer.
Du befinner dig i den charmiga turistdelen av Chania, närmare bestämt i Agia Marina, vilket gör detta hotell till den perfekta utgångspunkten för att utforska lokala sevärdheter och njuta av den omgivande miljön. Det är ungefär 8 km in till Chania och ett besök där rekommenderas under din semester.
Alla måltider serveras som buffé
*Frukost: 07.30 - 10.45
*Lunch: 12.30 - 15.00
*Snacks: 12.00 - 17.30
*Middag: 18.30 - 21.30
* Lokala (alkoholhaltiga) drycker 10.30 - 23.00
Airtours flyger från Skandinavien till Kreta.
Flygresan tar ca 3 timmar till Chania och Heraklion. Flygtiderna är preliminära, slutgiltiga tider meddelas på biljetten. Dina resehandlingar erhålles ca en vecka före avgång. Vi rekommenderar att man är på flygplatsen två timmar före avgång, en timme före avgång stänger incheckningen.
Du kan lägga till bagage i bokningssteg ett, priset styrs av flygbolaget som trafikerar sträckan.
Medtag giltigt ej skadat pass. Eventuellt visum är resenärens ansvar. Kontrollera att namnen överensstämmer med pass/nationellt ID-kort. Hör av dig omgående om namnen är felstavade.
På biljetten anges avgångs och ankomsttider i lokaltid. Du får ditt boarding-pass på flygplatsen. Var extra uppmärksam på avresetiderna vid sena avgångar – kom ihåg att datumet ändras vid midnatt.
När du anländer på destinationen och har gått igenom tull och bagageutlämningen möts du upp av våra guider eller en lokal representant. Här får du vårt välkomstbrev samt utflyktsprogram. Här kommer du också få information om vart din transferbuss går ifrån.
Transfer till och från hotellet är inte inkluderat i priset utan finns som tillval i bokningsprocessen. Transfern genomförs med antingen vanlig buss, minibuss eller taxi och körs av lokalt anställda. I vissa fall kommer det också finnas en skandinavisk guide med på bussen.
Heraklion - ca 15 minuter
Ammoudara - ca 30 minuter
Agia Pelagia - ca 45 minuter
Fodele - ca 60 minuter
Kokkini Hani - ca 20 minuter
Gouves - ca 35 minuter
Gournes - ca 30 minuter
Analipsis - ca 45 minuter
Anissaras - ca 50 minuter
Hersonissos - ca 50-80 minuter
Koutouloufari - ca 50-80 minuter
Piskopiano - ca 50-80 minuter
Stalis - ca 60-90 minuter
Malia - ca 60-90 minuter
Sissi - ca 75-90 minuter
Agios Nikolaos - ca 120 minuter
Elounda - ca 120 minuter
Chania stad - ca 30 minuter
Platanias - ca 45 minuter
Agia Marina- ca 40 minuter
Kato Stalos – ca 40 minuter
Georgioupolis - cirka 75 minuter
Observera att angivna tider för transfer är exklusive stopp för gäster som ska av/på hotell längst med vägen.
Huvudstad:
Huvudstad är Aten.
Tidsskillnad:
Grekland är 1 timme före Sverige.
Språk:
Det officiella språket är grekiska. Men du klarar dig på engelska (och delvis på tyska).
Valuta:
Den officiella valutan är euro.
Dricks:
Det är normalt att ge 10 % av totalbeloppet i dricks på barer och restauranger i Grekland.
Elektricitet:
220 Volt.
Vatten:
Det rekommenderas att inte dricka vattnet från kranen.
Mat:
Typiska grekiska maträtter är bland annat Souvlaki, Tzatziki och Mousaka.
Mobiltelefon:
En svensk mobil fungerar normalt sett även i Grekland. Kontrollera det för säkerhetsskull med din mobiloperatör och var försiktigt med internetavgifter.
Resedokument:
När du åker till Grekland måste du ha ett giltigt pass.
Hyra scooter:
Att hyra scooter i Grekland är ett bra sätt att komma runt på och det krävs att du har körkort. Att hyra scooter är på eget ansvar, och kom ihåg hjälm.
OBS:
Turistskatt utkrävs i Grekland. Skatten är baserad på hotellets officiella klassificering och vistelsens längd. Observera att Airtours klassificering kan skilja sig från hotellets officiella.
Skatten betalas direkt till boendet vid ankomsten. Följande priser gäller per inkvartering/natt:
Hotell / lägenheter klass 1 - 2: 0,50 €
Hotell / lägenheter klass 3: 1,5 €
Hotell / lägenheter klass 4: 3 €
Hotell / lägenheter klass 5: 4 €