Här bor du i vitkalkade byggnader i en grönskande trädgård och med stranden precis utanför dörren. Du sover gott i fina dubbelrum med privat balkong och njuter av den långsträckta stranden. Barnens semester blir fylld av lek och bus vid vattenrutschkanorna och du äter gott på restaurangen med en underbar utsikt över havet.
Strand & pool
Njut av svalkande dopp och lata dagar
Stort poolområde som bjuder in till härliga simturer i de två poolerna som kantas av solstolar och parasoll. Barnen badar i den separata barnpoolen eller tar en hisnande tur i vattenrutschkanorna. Poolbaren serverar kylda drycker och erbjuder skugga för heta dagar.
Långgrund sandstrand perfekt för barnfamiljer
Med en privat strandremsa på den kilometerlånga sandstranden Yahsi Beach njuter du av solens strålar och det glittrande havet. Solstolar och parasoll radas upp längs havsbrynet och bjuder in till avkoppling när den är som bäst. Barnen plaskar i det ljumma vattnet medan ungdomarna provar en spännande vattensport.
All inclusive economy
Hotellets bufférestaurang serverar frukost, lunch och middag. På den stenbelagda terrassen har du en vacker utsikt över havet och njuter av turkiska specialiteter. Några kvällar i veckan bjuds det på underhållning. Poolbaren serverar förutom drycker även lättare snacks. Det finns minimarket på hotellet.
Frukost-, lunch- och middagsbuffé. Till lunch och middag serveras vin, öl och läsk från fat samt mineralvatten.
Snacks serveras mellan 14.30 - 16.00, eftermiddagsfika mellan 16.30 - 17.30 och glass till barnen mellan 15.00 - 17.00. Det ingår obegränsat med lokalt vin, öl, lokala spritsorter, läsk och filterkaffe. Importerade drycker, vissa kaffesorter, juicer och dryck på flaska ingår inte.
Observera att ändringar kan förekomma. Tider för restauranger och barer kan variera beroende på säsong och väder. Exakta tider meddelas på hotellet vid ankomst. Klädkod gäller, långbyxor för män.
Under pinjeträd och palmer, där strandpromenaden tar vid finns uteserveringar i skuggan, där du njuter av god turkisk mat. Några kilometer norr om stranden ligger lokala Ortakent med restauranger och mataffärer.
Något mindre rum inredda i vita och blåa färger med dubbelsäng eller separata sängar. Badrum med dusch, wc och hårtork. På rummet finns tv, AC, säkerhetsbox, kylskåp och wifi. Alla rum har en möblerad balkong och utsikt mot trädgården. Möjlighet till extrasäng i form av en enkelsäng eller hopfällbar säng.
Fräscha rum inredda i ljusa färger med dubbelsäng eller separata sängar. Badrum med dusch, wc och hårtork. På rummet finns tv, AC, säkerhetsbox, kylskåp och wifi. Alla rum har balkong och utsikt mot trädgården. Möjlighet till extrasäng för upp till två barn 2-11 år i form av en våningssäng.
Ljusa rum på 24 m² inredda i vita och blåa färger med dubbelsäng eller separata sängar. Badrum med dusch, wc och hårtork. På rummet finns tv, AC, säkerhetsbox, kylskåp och wifi. Alla rum har en möblerad balkong och utsikt mot trädgården. Möjlighet till extrasäng i form av en enkelsäng eller hopfällbar säng.
Rymliga rum i ljusa färger med en dubbelsäng, en enkelsäng och en våningssäng. Badrum med dusch, wc och hårtork. På rummet finns tv, AC, säkerhetsbox, kylskåp och wifi. Alla rum har en möblerad balkong och utsikt mot trädgården. I våningssängen finns det möjlighet för två barn 2-11 år att sova.
Här i Ortakent njuter du av sköna dagar vid stranden som delas av den lilla hamnen. På ena sidan ligger Fink beach med trendig strandklubb ute på en brygga och vindsurfingställen och på andra sidan hamnen ligger långa Yahsi beach. Här är stranden en blandning av sten och sand och kantad av en strandpromenad med restauranger, kaféer och små butiker. Berömda Camel beach med mjuk sand ligger på promenadavstånd.» Läs mer om Ortakent