Dubbelrum deluxe, 2‑3 personer
Läckert inredda rum på 22 m² med dubbelsäng eller separata sängar. Dusch, wc och hårtork. AC, tv, wifi, minibar, vattenkokare och säkerhetsbox.
Gran Canaria, Spanien
Snyggt, modernt och unikt inrett stadshotell med perfekt läge vid Santa Catalinaparken i Las Palmas. Här njuter du av solen på hotellets ljuvliga takterrass med fantastiska vyer över hamnen i staden. Poolen passar utmärkt att svalka sig i medan du sippar på en färggrann drink från baren. Las Palmas utbud av shopping, restauranger och nattliv ligger utanför dörren och till den underbara Las Canterasstranden är det bara en kort promenad.
På takterrassen finns bekväma solstolar och bar för sköna dagar i solens strålar. Perfekt eftermiddagshäng efter en dag på stan eller på stranden. Skulle du bli varm finns en plaskpool du kan sjunka ner i och svalka av dig. Den är i glas och ca 50 cm djup så vill du simma är det till stranden du tar dig.
Till Las Canterasstranden promenerar du på knappt tio minuter. Här spenderar du solfyllda dagar på den finkorniga sandstranden framför det oändliga atlanthavet. Sola och bada dagarna i ända, blir du hungrig har du ett nästan obegränsat utbud av caféer, restauranger och butiker nära till hands. Solstolar och parasoller finns att hyra om du inte vill ligga på sanden. Stranden ändrar karaktär mellan ebb och flod och ibland är revet som ligger en bit ut, synligt från stranden.
Frukostbuffé ingår.
Frukosten äter du i hotellets originellt inredda frukostmatsal. Här serveras en smakfull buffé av fina råvaror för en perfekt start på dagen. I lobbybaren serveras kaffe och drinkar under dagen och kvällarna njuts bäst på takterrassen med något gott att dricka och bra musik.
Las Palmas har en härlig matkultur. Här precis som i övriga Spanien äter man både lunch och middag senare än hemma. Det kryllar av restauranger och barer som på senare tid fräschats upp och nya stjärnor har tillkommit. Tapas, kött eller fisk med goda viner och underbara vyer njuter du av i Las Palmas. Nöjeslivet är på topp med vinbarer och nattklubbar där du dansar dig genom natten.
Läckert inredda rum på 22 m² med dubbelsäng eller separata sängar. Dusch, wc och hårtork. AC, tv, wifi, minibar, vattenkokare och säkerhetsbox.
Las Palmas är en modern stad där kombinationen av storstad och badort ger dig den fulländade semesterkänslan. Den flera kilometer långa sandstranden Las Canteras med sin inbjudande strandpromenad är stadens höjdpunkt. Här kan du flanera, motionera eller bara njuta av en långlunch tillsammans med lokalborna. Las Palmas bjuder på bra shopping, genuint spanskt vardagsliv och ett pulserande nöjesliv.» Läs mer om Las Palmas
Bull Reina Isabel & Spa
4.0Gästernas betyg: 4.8
fr. 6 341:-
Corallium Dunamar
4.0Gästernas betyg: 4.8
fr. 5 782:-
Gloria Palace San Agustin Thalasso & Hotel
4.5Gästernas betyg: 4.8
fr. 5 737:-
Lopesan Villa Del Conde Resort & Thalasso
5.0Gästernas betyg: 4.8
fr. 7 502:-
Bull Eugenia Victoria & Spa
4.0Gästernas betyg: 4.6
fr. 6 155:-